Felhívás tanulmány írására a negyedévente megjelenő ME.DOK (Média-Történet-Kommunikáció) médiatudományi folyóirat 2019. évi lapszámaiba. Határidő: 2019. február. 15. és 2019. május. 1.
A szerkesztőség a következő témakörökhöz kapcsolódó tanulmányokat vár magyar, angol vagy román nyelven:
- új média
- írott és elektronikus média
- sajtótörténet
- film
- hír- és médiaszociológia
- politikai- és médiakommunikáció
A tanulmányok műfaja lehet elméleti, vagy történeti összefoglaló, empirikus kutatási elemzés, esettanulmány, vagy filmelemzés.
A tanulmányok maximális terjedelme: 40 ezer leütés (szóközökkel)
Folyóiratunk három nemzetközi adatbázisban jegyzett: CEEOL, Index Copernicus és ERIH+.
A tanulmányokat a [email protected] e-mail címre várjuk. A közlési feltételek valamint a szakirodalomra való hivatkozás feltételei az alábbi linken találhatók: http://www.medok.ro/hu/szerkesztesi-alapelvek
A ME.DOK folyóirat az úgynevezett dupla anonim szakmai bírálati rendszert (double blind peer review) használja a tanulmányok elbírálására. Ez azt jelenti, hogy minden cikket szakértő kollégák bírálnak el anonim módon, úgy, hogy nem tudják, ki a tanulmány szerzője. A rendszer használatával arra törekszünk, hogy a lehető legszigorúbban kizárjuk a személyes szempontokat, és az összes cikket szakmai, tudományos szempontok szerint bíráljuk el. A cikk beérkezése és a publikálásra kész változat megszületése között jellemzően 2-3 hónap telhet el.
Az e-mailben kérjük feltüntetni, hogy a tanulmány a fenti felhívásra érkezett.
Szerkesztési alapelvek
Arra kérjük munkatársainkat, hogy szerkesztőségünkbe eljuttatott írásaik műszaki előkészítésénél vegyék figyelembe az alábbi követelményeket:
– a szöveget egy doc, docx vagy rtf kiterjesztésű file tartalmazza,
– a tanulmányok (a kulcsszavakat és a kivonatokat leszámítva) lehetőleg ne legyenek nagyobb terjedelműek 40 ezer leütésnél,
– a dokumentumot a cím vezesse be, alatta a szerző nevével,
– a tanulmány címe után tüntesse fel angol és román nyelven, PONTOSVESSZŐKKEL elválasztva, azokat a kulcsszavakat, amelyeket körbejár az illető tanulmány,
– a 8–10 soros angol és román nyelvű kivonatot a főszöveg előtt, a kulcsszavak előtt helyezze el,
– ezt kövesse a szerző bemutatkozása: 2–3 sorban tartalmazza a szerző tudományos fokozatát, munkahelyét, illetve adott esetben (ha valamilyen tudományos fórumon is elhangzott) az előadás helyét és időpontját, valamint a szerző elérhetőségét (e-mail),
– az automatikusan számozott jegyzeteket, könyvészeti hivatkozásokat és (ha van) a függeléket, kérjük, helyezze a tanulmány végére,
– a műcímek kiemelése a főszövegben dőlt betűs (kurzív) szedéssel; a folyóiratcímek szintén dőlt betűs (kurzív) szedéssel történjék,
– idézőjelek: „”
Szakirodalom/könyvészet szerkesztése
– kérjük, hogy hivatkozásaikat, könyvészetüket a Harvard hivatkozási mód szerint szerkesszék meg
– idegen (nem magyar) nevű szerző esetén a bibliográfiai leírási módszer: családnév, személynév,
– amennyiben egy szerzőnek egy évben több munkája jelent meg, ezeket az évszám után tett kisbetűkkel különböztessük meg a hivatkozásokban és a bibliográfiában.
A szakirodalomra való hivatkozás módjai:
– több szerző esetén az első szerző neve et alii rövidítéssel; tanulmánykötetek esetén szerkesztő neve szerk. rövidítéssel,
– internetes források esetén feltüntetjük a letöltés dátumát is.
Irányvonalak szakmai lektorok számára / ME.DOK (Média-Történet-Kommunikáció)
A véleményezés írása során kérjük, kövesse az alábbi szempontokat:
A publikálás szempontjai
1. Eredetiség
Eredeti kutatás eredménye a tanulmány? Újszerű hozzájárulással jelentkezik a tudományos területen, vagy csupán a meglevő ismereteket összegzi?
2. Kontextus
A vizsgálatnak megfelelő tudományterületen aktuális és releváns kutatások kontextusába helyezi a szerző a tanulmányt? A tanulmány következtetései helyesen vannak elhelyezve a korábbi szakirodalom kontextusában?
3. Fókusz
Egyértelműen fókuszál a tanulmány egy kérdésre?
A bemutatás rendszerezése és szerkezete egyértelmű?
4. Források
Megfelelő elsődleges és másodlagos forrásokat használ a szerző, vagy elmulaszt idézni fontos forrásokat?
A források használata alátámasztja a tanulmány érvelését?
5. Érvelés és stílus
A szerző érvelése egyértelmű, stílusa világos? Az érvelés és az elemzés alátámasztja a következtetéseket?
Kérjük, hogy a véleményezés végén jelölje meg, hogy publikálásra javasolja-e a tanulmányt (javítva vagy javítások nélkül)
Titoktartás
A véleményezési folyamat szigorúan bizalmas. A lektoroknak be kell tartaniuk a titoktartási kötelezettséget. A lektorok nem szolgáltathatnak ki és nem használhatnak a tanulmány publikálása előtt olyan adatokat, melyeket a véleményezési folyamat során szereztek.
Konkurens érdekeltség
A véleményezés elküldése mellett kérjük, jelezze az esetleges konkurens érdekeltségeket.
Peer review
Az ME.dok-hoz publikáció céljából küldött cikkeket tudományos szempontú elemzésnek vetjük alá. A szakértői értékelési folyamat az alábbi lépéseket követi:
• A szerkesztőség elemzi a kapcsolattartási címünkre (kmki.kolozsvar [at] gmail.com) továbbított tudományos anyagokat, annak megállapítása érdekében, hogy megfelelnek-e a folyóiratunk általános tematikájának (médiatörténet, média és kommunikációs elméletek, a média és a kultúra összefüggései stb.). Emellett ellenőrizzük azt is, hogy a beküldött cikkek megfelelnek-e az ME.dok szerkesztési elveinek és követelményeinek, és tiszteletben tartják-e a medok.ro honlap "Szerkesztési alapelvek" menüpontjában megjelölt szabályokat.
• Ha a cikk tiszteletben tartja az előző mondatban leírtakat, akkor egy a cikkeket átadjuk egy tudományos tanácsadó és elbíráló bizottságnak. Minden cikket dupla anonim szakértői elemzésnek vetünk alá (double blind peer review). Ez a folyamat eltarthat két vagy három hónapig is.
• Az ME.dok szerkesztői a javasolt változtatások határidejével együtt közlik a szerzőkkel a tudományos bizottság és a szerkesztőség által megfogalmazott megjegyzéseket és / vagy közzétételi feltételeket.